makine

1. Ekmek makinesinde hangi maya kullanılmalı?

Ekmek makinesi için en uygun maya instant kuru mayadır.

 

2. Ekmek yapımında süttozu yerine süt kullanabilir miyim?

Firmalar makine için verdikleri ekmek tariflerinde genelde süt yerine süt tozuna yer veriyorlar.  Esasen, bütün tariflerde süttozu yerine süt kullanıldığında aynı sonuçları elde etmek mümkün. Süttozu ve süt değişimi şu şekilde yapılabilir:

1 bardak/kap Süt = 4 silme çorba kaşığı Süttozu + 1 bardak/kap Su

Örnek 1: Tarif ½ kap süt diyorsa;   2 çorba kaşığı  Süttozu + ½ kap Su kullanın

Örnek 2: Tarif 1 çorba kaşığı Süttozu diyorsa;    ¼ kap süt kullanıp su miktarını ¼ kap azaltın.

3. Ekmek makinesinde yaş maya kullanılabilir mi?

İnstant kuru maya özellikle ekmek makineleri için hazırlanmış olduğundan en uygun mayadır. Yaş maya ekmek makineleri için tavsiye edilmez ancak kullanmak gerekirse aşağıda (Soru 4) anlatıldığı şekilde test edilmesi gerekir. Eğer çalışıyorsa ekmek makinesine sıvılardan hemen sonra ilave etmek gerekir. Bununla beraber diğer bütün malzemelerin ılık olmasına çok dikkat edilmelidir. Bir önemli nokta daha; yaş maya ile ekmek yaparken zaman ayarlı programlar kullanılmamalıdır.Yaş maya kullanarak yapılabilecek en basit ekmeğin elde ve makinede yapılışı için yaş mayalı ekmek tarifine bakınız.

4. Yaş maya ile hamur nasıl mayalanır?

Yaş mayanın un ve diğer malzemelere katılmadan önce test edilmesi gerekir. Bunun için: Temiz küçük bir cam kaba önce yaş maya konur üzerine tarifte belirtilen suyun ½ bardak kadarı ılıtılıp (vücut ısısı kadar) ilave edilir. Yarım tatlı kaşığı şeker ilave edilir ve üzeri streçfilm ile kapatılarak mutfağın ılık bir köşesinde 15 dakika bekletilir. Bu sürenin sonunda eğer maya kabarmış ve üzerinde köpükler oluşmuş ise una ilave edilerek hamur hemen yoğurulup mayalanmaya bırakılır.

5. Ekmek makinesinde ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır?

Doğal bir maya olan ekşi maya ile ekmek yaparken ilk mayalamayı uzun tutmak gerektiğinden makinede yapmak için 2 farklı programı kullanmak gereklidir. Makinede ekşi mayalı ekmek yapımı için ekşi mayalı ekmek tarifine bakınız.

6. Ekmek yaparken ne kadar maya kullanmalıyım?

Maya miktarı yapılan ekmeğin cinsine göre farklılık gösterebilir fakat genel bir kural olarak aşağıdaki tabloda farklı un miktarları için gerekli maya miktarlarını bulabilirsiniz.

Un(bardak/kap) Yaş (küp) Aktif Kuru  (tatlı kaşığı) Instant Kuru (tatlı kaşığı)
   3-4 1/3  (15 gm)
1 + 3/4
1 + 1/4
   5-7  2/3  (25 gm)
2 + 1/4
1 + 3/4
   8-10 3/4  (35 gm)
4
3
   2 kg un 1  (42 gm)
5 + 1/2
4 + 1/2

7. Hızlı ekmek programını tavsiye eder misiniz?

Bu program ekmek yapmak için gerekli olan mayalama sürelerini kısaltarak ekmeği hazırlar. Bu sebeple bu programda yapılan ekmekler az kabardığından tıkız ve daha az lezzetli olur. Acil durumlarda 2 saatten az zamanda ekmeği hazır eder. Eğer vakit varsa normal programlar tercih edilmelidir.

8. Ekmek makinesinde hangi unu kullanmalıyım?   

Her tür un makinede kullanmak için uygundur. Bu kitaptaki tariflerin hepsi ülkemizde her markette bulunabilen unlarla yapılmıştır. Fakat ekmek yapımı için özel unlardan bulabilirsiniz ekmeğinizin tadı ve yapısı daha güzel olacaktır. Yurtdışındaki okurlar “bread flour” olark satılan unları tercih ederlerse daha iyi sonuç elde edebilirler.

9. Makinede ekmek yaparken hangi malzeme ne kadar gerekir?

En kolay ekmek için gerekli malzemeler şöyledir:

4 kap un

1½ kap su

1½ tatlı kaşığı instant kuru maya

1 silme tatlı kaşığı tuz

1 çorba kaşığı sıvıyağ

10. Ekmek yaparken yağ yerine neler kullanabilirim?

Yağ yerine en çok önerilen malzemeler; elma sosu ve krem peynirdir.  Tabii bunlardan tümüyle yağsız olan elma sosudur. Tarifte belirtilen yağ miktari kadar (1 kaşık tereyağ yerine 1 kaşık elma sosu veya krem peynir) ilave edilmelidir. Bu değişim sadece yağın birkaç kaşık kullanıldığı ekmekler için uygundur. Paskalya çöreği, briyoş ve bunlar gibi tereyağın şart olduğu ekmeklerde bu malzemeler iyi sonuç vermeyecektir.

103 comments bekliyoruz;Sık Sorulan Sorular”

  1. Duyqu yazdı:

    Merhaba. Ekmek yapma makinesi yeni aldim 2 defe yaptim tadi guzel. Fakat ustu kizarmiyor ve ekmeyi kesinde dagiliyor. Neden acaba ola bilir???? Peki 2 tane karistirma aleti cikiryor biri disli, ne ise yariyor?

  2. deniz yazdı:

    Merhaba, ben Profilo 1000W EYM kullanmaya başladım. Bu makina ile tecrübesi olan var mı? Ölçüler gr olarak ya da çay kaşığı şeklinde verilmiş ve hamur cıvık olduğu için kabarmıyor. Nerde hata yapıyor olabilirim? Bir de tariflerde 500 tipi un, 550 tipi un yazıyor. Bunlar nedir? Şimdiden teşekkürler…

  3. Tuğçe yazdı:

    Selamünaleyküm bende Profilo-pbm1000w aldım ve bu tarifleri her ekmek makinesinde yapabilirmiyim acaba

Yorum Gönder.Kullanici Kilavuzlari

louboutin pas cher chaussure louboutin pas cher louboutin soldes air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike air max pas cher nike tn nike tn pas cher tn pas cher hogan outlet online scarpe hogan outlet hogan outlet pjs pas cher parajumpers pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler moncler outlet moncler outlet online moncler sito ufficiale hogan outlet hogan outlet online scarpe hogan outlet hogan outlet hogan outlet online scarpe hogan outlet tiffany outlet online tiffany outlet tiffany outlet online tiffany outlet tiffany outlet online tiffany outlet hogan outlet hogan outlet online scarpe hogan outlet tiffany outlet tiffany outlet italia tiffany outlet tiffany outlet italia air jordan air jordan pas cher jordan pas cher air jordan site officiel